Virtualbox veya Hyper-V’de Windows Server kurulumu sırasında alınan 0xE0000100 hatası ve çözümü

Virtualbox'ta Windows Server kurulumu sırasında alınan 0xE0000100 hatası ve çözümü

Virtualbox veya Hyper-V‘de Windows Server kurulumu sırasında yukarıdaki gibi Hata kodu: 0xE0000100 şeklinde bir hata alıyorsanız ve kurulum başlamıyorsa sorunu çok kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Ben bu hatası Server 2012 kurulumu sırasında aldım.

Hyper-V’de bir sanal makine oluştururken varsayılan bellek değeri, Windows Server 2012 R2’yi yüklemek için gereken minimum bellek olan 512MB’dir. Hyper-V’de eğer dinamik bellek kullanmayı seçerseniz gerekli olan bellek miktarı tahsis edilemeyeceğinden, sürücü biçimlendirilmediği ve bellek takas dosyası (memory swap file) mevcut olmadığından ISO dosyaları çıkarılamaz ve kurulum devam etmeyerek bu hataya neden olur.

Sorunun 2 çözüm yolu vardır:

  1. Belirlediğiniz bellek miktarını 800 MB veya daha yükseğe taşımak.
  2. Kurulum işlemine başlamadan önce komut sistemine girerek, kurulum yapılacak sürücüyü biçimlendirmek ve bir bellek takas dosyası oluşturmaktır.

 

 

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz