Nginx Sunucuyu Reverse Proxy olarak yapılandırma

Nginx Sunucuyu Reverse Proxy olarak yapılandırma

Nginx web sunucusu kurulumununu şurada, Nginx web sunucusuyla php web sayfalarının yayımlamayı ise şu yazıda anlatmıştık. Şimdi ise bir Nginx sunucusunu nasıl Reverse Proxy olarak yapılandıracağımızı anlatacağım.

2 adet Windows Server R2 bize yeterli olacaktır.

İlk sunucumuz üzerine IIS servisini kuruyoruz. Ve ben yayın yapacak adres olarak “eray.local” belirledim. Siz istediğiniz bir isim ve uzantıyı kullanabilirsiniz.

IIS te eray local oluşturuyoruz

IIS üzerinde Php kullanabilmek için “Web Platform Installer” kurmanız gerekiyor bunuda IIS üzerinde php site yayımlama yazımda anlattım. Burayı es geçiyorum.

IIS üzerinde web sayfamızın bağlantı ayarlarını port 8080 olarak değiştiriyoruz. Nginx’e port 80’den isteği IIS 8080’e paslayacağız.

IIS te bağlantı noktası ayarları değiştirme

C:\inetpub\wwwroot\eray.local web sayfamızın yayın yapacağı dizine girerek bir adet php dosyası oluşturuyoruz. Yine içerisine <?php phpinfo(); ?> yazarak dosyamızı kaydediyoruz.

web sitemizin dosyalarının barındığı dizin

Son olarak tarayıcıyı açarak http://www.eray.local:8080 yazarak sitemiz çalışıyor mu diye kontrol ediyoruz.

C:\Windows\System32\Drivers\Etc yolunu takip ederek host dosyamızı aşağıdakine benzer şekilde yapılandırıyoruz.

hosts dosyası ayarları

Bu makinemizi ip ayarları sabit, dns adresi ise 127.0.0.1 olarak ayarlı.

İkinci sunucumuz üzerine şu yazımda da anlattığım gibi Nginx’i kuruyoruz. Nginx kurulu sunucumuz üzerine Dns servisini kuruyoruz.

Ip ayalarını sabit olarak yapılandırıyoruz.  Ngnix kurulu sunucunun dns’i 127.0.0.1 olarak ayarlıyoruz. Dns Yöneticisine girerek bir zone oluşturuyoruz.

Zone adını IIS‘te yayın yapan sitemizin adını veriyoruz. Zone oluşturduktan sonra bu zone içerisine bir adet A kaydı ve Cname kaydı oluşturuyoruz.

Dns sunucuda A kaydı ve Cname oluşturuyoruz

Sıra geldi Nginx.conf dosyasını düzenlemeye Nginx klasörümüze giderek conf klasörü içerisinden nginx.conf dosyasını bularak herhangi bir metin editörü ile açıyoruz.

nginx conf dosyasını reverse proxy olarak yapılandırma

Server_name kısmına IIS sunucumuzun ip adresini yazıyoruz.

#proxy the PHP scripts satırını buluyoruz ve hemen aşağısına aşağıdaki kodları yazıyoruz yada yapıştırın.

location / {
proxy_set_header Host www.eray.local;
proxy_set_header X-Real-IP $remote_addr;
proxy_set_header X-Forwarded-For $proxy_add_x_forwarded_for;
proxy_pass http://192.168.1.15:8080;
}

proxy_set_header kısmına IIS üzerinde yayın yaptığımız site adresini, proxy_pass kısmına ise IIS sunucunun IP adresini yazarak düzenliyoruz ve dosyayı kaydediyoruz.

Nginx klasörüne gelerek Nginx.exe’yi çalıştırıyoruz. Sonrasında kontrol amaçlı olarak başka bir bilgisayara geçerek önce ip ayarlarını yapıyoruz. Daha sonra tarayıcı açarak http://www.eray.local diyerek sayfayı test ediyoruz. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Nginx sunucusunu reverse proxy olarak yapılandırmayı başardık

Atlamış olduğum yada eksik yazmış olduğum yerler olabilir şimdiden kusura bakmayın.

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz