MSI Anakartlarda ekran titreme ve siyah ekran gidip gelme sorunu

MSI Anakartlarda ekran titreme ve siyah ekran gidip gelme sorunu

 

MSI’ın  bazı anakart modellerinde bios’tan XMP ayarı yapıldığında ekranda titreme ve siyah ekran gidip gelme sorunu ile karşılaşılabiliyor. Bu sorun anakart üzerindeki onboard grafik kartını kullananlarda görülmekte.

XMP (Extreme Memory Profile) anlamına geliyor. XMP DDR3 / DDR4 belleklerini tek tuşla overclock etmenize imkan sağlar.

Çok kısa bir örnek verecek olursak max 2400 mhz destekli bir anakarta 3200 mhz’lik ram takarsanız ram’iniz otomatik olarak 2400 mhz hızında çalışır. Anakart’ınız overclock’lı bir şekilde 3200 mhz ram desteği sunuyorsa ve ram’lerinizin XMP profil desteği varsa bios üzerinden bir iki tıkla ram’lerinizi 3200 mhz hızında çalıştırabilirsiniz.

MSI‘ın bazı anakartlarında XMP profile etkinleştirildiğinde bazı hızlarda ekranda titreme ve siyah ekran gidip gelme sorunu meydana geliyor. Sorunun çıkış kaynağı Xmp profili etkinleştirdiğinizde CPU içindeki 2 bölgede voltaj artışı meydana gelmesidir. Aşağıda resimde görebileceğiniz gibi ramler 3200 mhz’e ayarlandığında SA ve IO voltaj değerleri yüksek gözüküyor.

Ram overlock sonrası voltaj artışı

Bu voltaj artışı ile beraber ekranda titremeler meydana gelir. XMP etknileştirildiğinde SA Voltage, IO Voltage değerlerinde artışa neden olur.

Öncelikle Bios‘unuzu güncelleyin.

Sorunu çözmenin yolu bios’a girerek SA Voltage ve IO Voltage değerlerini otomatikten(Auto) manuel’e alarak düşürmenizden geçer.

Ekran titremesini çözen en uygun voltaj değerlerini bularak genelde SA ve IO için 1.10 gibi değerler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bana bunlar zor gelir derseniz ekran titremesine yol açmayacak en üst XMP profilini seçerek yolunuza devam edebilirsiniz yada MSI’ın masaüstü programlarınıda kullanabilirsiniz.

Size en uygun değerleri bulduktan sonra bilgisayarınızın stabil çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz için Superpi,3D MARK vb.. gibi benchmark yazılımlarından yararlanabilirsiniz.

Bios’tan ayarları nasıl değiştireceğim diyenler için ise aşağıdaki video yol gösterici olabilir.

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz