Linux ortamlarında alınan Unable to locate package hatası ve çözümü

Unable to locate package hatası

Linux’de ortamlarında örneğin Kali’de yeni bir paket yüklemeye çalıştığınızda bu tür bir hata alabilirsiniz.

Öncelikle Terminal’i açarak “leafpad /etc/apt/source.list” komutunu girerek kaynak listesini güncelleyeceğiz bu listler yeni linux çekirdek yazılımlarının veya güncellemelerinin bulunduğu depolardır. Buralara bilmediğiniz depo adreslerini kaydetmemenizi öneririm. Bu listeler Linux program paketlerinin bulunduğu depoların adreslerini içerir.

Kaynak listesinin içeriğini aşağdaki gibi doldurarak bunu kaydediyoruz.

Örnek source list dosyası

Şimdi sırasıyla “apt-get install” ve “apt-get clear” komutlarını uyguluyoruz. Paket listleri okunacak ve yeniden yapılandırılacaktır.

Apt anahtarımızı Apt anahtarlık listesine almamız gerekiyor. Apt anahtarlarını görmek için “Apt-key list” komutunu kullanabilirsiniz.

Bu komut Apt anahtarınızı Apt-key list’e eklemenize yardımcı olacaktır. “apt-key adv –keyserver hkp://keys.gnupg.net –recv-keys 7D8D0BF6” yazıp enter’a basıyoruz aşağıdaki gibi bir çıktı alacaksınız.

apt-key komutu ve çıktısı

Son olarak ilk başta çalıştırdığımız ve Unable to locate package hatası aldığımız komutu tekrar çalıştırıyoruz.

Ve bingo.. Unable to locate package hatası almadan paket yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Kolay gelsin

unable to locate package hatası çözüldü

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz