Kali Linux’ta ekran çözünürlüğü sorunu ve çözümü

Kali Linux Çözünürlük Problemi

Kali Linux’te ilk kurulumdan sonra ayarlardan Display yani Görüntü bölümüne girdiğiniz zaman 800*600 ve 1024*768 olmak üzere iki çözünürlük seçeneği göreceksiniz. Bu çözünürlükler işinizi görmüyorsa aşağıdaki adımları takip ederek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kali’de öncelikle “Terminal’i” açın ve “apt-get install -y linux-headers-$(uname-r)” komutu yazarak çalıştırın. Komutun çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır ve 2-3 dakika içerisinde paket yükleme işi bitecektir.

apt-get install -y linux headers komutu ve çıktısı

Kurulum tamamlandıktan sonra VirtualBox Toolbar’ından “Aygıtlar” kısmına girin ve “misafir eklentileri cd kalıbına yerleştir” kısmına tıklayın.

misafir eklentileri cd kalıbına yerleştir

Virtualbox eklentilerinin bulunduğu cd Kali’ye mount edilecek ve desktop üzerinde bunu göreceksiniz.

Tekrardan “Terminal’i” açarak “cd /media/cdrom0” komutunu girerek mount edilen cd’nin içerisine giriyoruz. Ls diyerek içeriğe gözatıyoruz ve “VBoxLinuxAdditions.run” dosyasını görüyoruz. Komut satırına “sh VBoxLinuxAdditions.run” yazarak kurulumu başlatıyoruz. Kurulum bittiğinde Kali Linux’e restart atıyoruz.

Kali Linux tekrar açıldığında yeniden ayarlardan Display kısmına gelerek çözünürlükleri kontrol ediyoruz. Artık istediğiniz çözünürlüğü seçerek ekranı büyütebilirsiniz. Kolay gelsin…

Kali Linux Ekran çözünürlüğü sorunu çözüldü

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz