Kali Linux’de Unpacking gnuplot-data hatası ve çözümü

Kali rapl domains found in package hatası

VirtualBox üzerinde Kali 2016.1.iso imajından  kurulumundan sonra güncellemeleri yaptıktan sonra Kali İşletim sistemini reboot ettiğinizde “intel_rapl: no valid rapl domains found in package 0” şeklinde bir hata alıyorsunuz.

Alt+F2 ile Shell komut satırına düşüyoruz. Root şifremizi giriyoruz. Daha sonra sırasıyla apt-get update ve apt-get upgrade komutlarını uyguluyoruz fakat aşağıdaki türde bir hata alıyoruz.

“dpkg: error processing archive /var/cache/apt/archives/gnuplot-data_5.0.3+dfsg3-1_all.deb (–unpack)

“trying to overwrite ‘/usr/share/texmf/tex/latex/gnuplot/gnuplot-lua-tikz-common.tex’, which is also in package gnuplot-tex 4.6.6-3”

Öncelikle komut satırına “dpkg -i –force-overwrite /var/cache/apt/archives/gnuplot-data_5.0.6+dfsg1-1_all.deb” komutunu işleme alıyoruz.

Sizin “gnuplot-data_5.0.6+dfsg1-1_all.deb” kısmında versiyon farklılığı olabilir hangi versiyon yüzünden hata alıyorsanız yukarıdaki komutu kendinize uygun şekilde değiştiriniz. Upgrade işlemi sorunsuz gerçekleştirilecektir.

Daha sonra “apt-get -f install” komutuyla hatalı paketler varsa onarılması için bu komutu işletiyoruz. “Reboot” komutuyla işletim sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

İşletim sistemimiz açıldıktan sonra komut sistemine yeniden erişerek önce “Apt-get Update” komutu ile uygun durumdaki güncellemeleri yeniliyoruz.

“Apt-get upgrade” komutu ile tüm paketleri üst sürüme yükseltiyoruz. “Apt-get dist-upgrade” ile de Kali versiyonunu yükseltiyoruz.

“Apt-get autoremove” ile eski paketleri siliyoruz ve son olarak “reboot” ile işletim sistemimiz yeniden başlatıyoruz.

Kolay gelsin…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz