IIS üzerinde php site yayımlama

IIS üzerinde php site yayımlama

IIS‘i kurduktan sonra IIS üzerinde php siteler çalıştıramazsınız ama Web Platform Installer ile IIS sunucuya Php dosyalarını yorumlama özelliği kazanırarak .php uzantılı web sitelerinide çalıştırabilir duruma getirebiliriz.

Öncelikle IIS servisini kurduğunuzu farz ediyoruz. IIS servisinin nasıl kurulduğunu merak ediyorsanız “Windows Server 2008 R2 üzerine IIS sunucu kurulumu” adlı yazımı okuyabilirsiniz. Öncelikle “https://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx” adresine gidiyoruz. Free Download’a tıklayarak bilgisayarımıza indiriyoruz.

Microsoft Web Platform Installer kurulumu

Wpilauncher.exe‘yi çalıştırıyoruz.

Web Platformu Yükleyicisi 5

Web Platformu Yükleyici ana sayfa

Karşımıza yukarıdaki bir sayfa gelicektir arama kısmına “PHP” yazarak arama butonuna yada enter’a basıyoruz.

IIS için Php yüklüyoruz

Listeden PHP 7.1.7 (x64) for IIS‘i bularak ekle butonuna basıyoruz. 32 bit için ise x86 yazanı bulup ekle demeniz gerekiyor.

IIS için Php yüklüyoruz-2

Yine Listeden IIS:FastCGI‘yı bularak onuda ekle butonuna basarak ekliyoruz. Daha sonra ise “Yükle” butonuna basıyoruz. Bu sırada sunucunuz internet’e erişebiliyor olmalıdır.

Yükleme tamamlandıktan sonra “C:\inetpub\wwwroot” dizini altına giderek bir index.php dosyası oluşturun. İçerisine de <?php phpinfo(); ?> yazarak kaydedin.

index php dosyası oluşturuyoruz

Daha sonra herhangi bir tarayıcıyı açarak http://localhost/index.php yazıp enter’a basıyoruz ve işte sonuç. Artık IIS üzerinde Php sayfalarınıda çalıştırabiliyoruz.

IIS üzerinde artık php çalıştırabiliyoruz

 

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz