Hızlı bir şekilde Cpanel’den e-mailleri yedekleme

Cpanel mail yedekleme

Cpanel’den e-maillerimizi nasıl yedekleyebileceğimizi göreceğiz. Öncelikle şunu hatırlatayım mailleri yedekleyebilmeniz için mailinizi Cpanel üzerinden açmış ve kullanıyor olmanız gerekmektedir. Mx yönlendirme filan kullanıyorsanız bu şekilde yedekleme yapamazsınız. Cpanel‘den üç şekilde e-maillerinizi yedekleyebilirsiniz.

Öncelikle alanadiniz.com:2083,alanadiniz.com:2086 veya web sağlayıcıyınızın belirlediği port numarasına göre Cpanel’e giriş yapın.

Cpanel’e giriş yaptıktan sonra Horde,Roundcube,SquirrelMail vs… gibi e-posta yazılımları yüklüyse bunlara bağlanarak e-postalarınızı yedekleyebilirsiniz.

1. İlk olarak Horde mail’e giriş yaptıktan sonra Inbox’a sağ tuş tıkladıktan sonra Export (Dışarı Çıkar) diyerek mailleri yedekleyebiliriz.

horde mail'de e-mail yedekleme

2. İkinci olarak Cpanel’de yedekleme kısmına gelerek websitenizin önce tam yedeğini alın.

Cpanel tam yedekleme

Cpanel yedekleme uyarısı

Yedekleme işlemi bittikten sonra İndirilebilir Yedekler kısmında tar.gz uzantılı site yedeğinizi bulabilirsiniz. Bu bilgisayarınıza indirin.

Yedek alımı tamamlandı

İndirme işleminin hemen ardından dosyayı 7zip gibi bir programla açın.

Homedir altındaki mail dizininde e-mail yedeklerinizi bulabilirsiniz.

home dir altında mail dizini

3. Üçüncü yöntem ise ister Ftp ile isterse Cpanel‘de Dosya Yöneticisine girerek kök dizin’de Mail klasörünü buluyorsunuz ve bu klasörü bilgisayarınıza indirirek maillerin yedeğini alma işlemini bitirmiş oluyorsunuz.

Cpanel Ftpden mail yedekleme

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz