Chrome tarayıcısındaki şifreleri dışa aktarma ve geri yükleme

Chrome tarayıcısındaki şifreleri dışa aktarma ve geri yükleme

Hemen hemen neredeyse artık her site kullanıcılarına etkileşimli bir ortam sunabilmek için üyelik sistemini kullanıyor. Ne kadar güvensiz olursa olsun herkesin ayrı bir şifre politikası oluyor. Kullanıcılar genelde daha güvensiz kolay hatırlanabilecek şifreler seçmeye gayret gösteriyor, site sahipleri ise hesapları güvende tutabilme için ise kullanıcılarını daha zorlu şifreler seçmeye zorluyor. Günümüzde hemen hemen herkesin onlarca sitede üyeliği bulunuyor. Her sitede farklı şifre kullanıldığında neredeyse bu şifreleri hatırlamak oldukça zor oluyor hatta unutlanları bile oluyor.  Bu yazımızda Google Chrome tarayıcısını kullananların şifrelerini dışarıya nasıl aktaracaklarını ve unuttukları şifreleri nasıl öğreneceklerini göreceğiz.

Kaydettiğiniz şifreleri Chrome’da varsayılan olarak dışa aktarma ve içe aktarma seçeneği yoktur  ancak Chrome’un gelişmiş ayarlarını kullanarak önce bu seçeneği aktif hale getireceğiz daha sonra ise şifrelerimizi dışarı aktaracağız.

Bunun için öncelikle Chrome tarayıcısını açarak adres satırına “chrome://flags” yazarak enter tuşuna basıyoruz.

chrome://flags

Karşımıza Chrome’un kalbinin attığı ve tarayıcı deneyimizi artırmaya yönelik ayarların bulunduğu alan gelecek. Ekranın en üst kısmına aşağıdaki uyarıyla karşılaşacaksınız buradaki ayarları değiştirirken dikkatli olmalısınız.

chrome flags uyarı

Sayfada aşağıya inerek “şifre içe ve dışa aktarma” flagını buluyoruz.

Chrome şifre içe ve dışa aktarma

Varsayılan kısmına tıklayarak “etkinleştir’i” seçiyoruz.

Chrome şifre içe ve dışa aktarma etkin

Sayfanın en altına inerek ayarın etkin olması için “şimdi yeniden başlat” butonuna tıklayarak tarayıcıyı yeniden başlatıyoruz.

chrome şimdi yeniden başlat

Tarayıcı yeniden açıldığında adres çubuğuna “chrome://settings” yazarak enter’a basıyoruz ve Chrome’un ayarlar sayfasına ulaşıyoruz.

chrome://settings

Burada bir hatırlatma yapalım burada sadece Google Chrome’da kayıtlı olan şifrelerinizi dışarı çıkarabilirsiniz eğer ki Chrome’a şifrelerini aşağıdaki gibi kaydetmiyorsanız dışarı çıkartacak şifre bulamazsınız. Örnek olarak gmail’e ilk giriş yaptığımızda aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız burada kaydet diyerek şifreleriniz kaydetmelisiniz. Her siteye ilk giriş yaptığınızda aynı şekilde şifreleri kaydetmelisiniz.

UYARI: Şifrelerin bu şekilde kaydedilmeside bir güvenlik açığı oluşturmaktadır fakat konumuz bu olmadığı için burayı geçiyoruz.

chrome şifre kaydedilmesi

Şifremizi kaydettiğimize göre “chrome://settings” yani ayarlarımıza geri dönelim. Öncelikle ayarlar sayfasında en alta inerek “Gelişmiş ayarları göster” yazısının üzerine tıklıyoruz.

chrome gelişmiş ayarları göster

Daha sonra aşağıdaki gibi “Şifreler ve formlar” kısmını buluyoruz.

chrome şifreleri yönet

Web şifrelerimi kaydetmeyi öner satırının hemen yanıbaşındaki “Şifreleri yönet” kısmına tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi “Şifreler” bölümü karşımıza çıkıyor. Aşağıda görebileceğiniz gibi gmail şifremiz kayıtlı görülüyor.

chrome şifreler bölümüü

 

Burada “Dışa Aktar” butonuna basıyoruz. Şimdi oturumu açan kullanıcının siz olduğunu doğrulamak için Windows şifrenizin girilmesi istenen ekran ile karşılaşacaksınız, oturum açma şifrenizi girerek tamam butonuna basın.

Widows authantication işlemi

Şifre dosyası dışarıya “.csv” uzantısıyla kaydediliyor. Şimdi dosyaya bir isim vererek kaydedilecek yeri seçiyoruz.

chrome şifreleri kaydediliyor

Kaydet’e basıktan sonra kaydettiğimiz dizini kontrol ediyoruz ve dosyamızın kaydedildiğini görüyoruz.

chrome şifreleri kaydedilmiş

 

Şifreleri dışarıya aktarma işlemini başarıyla tamamladınız. Peki unttuğunuz şifreyi nasıl göreceksiniz ?

Kaydettiğimiz şifre dosyasının üzerine  sağ tuş birlikte aç diyerek herhangi bir metin editörünü seçerek açmanız gerekiyor ben en basitinden notepad’i kullandım.

csv dosyası notepad ile açılıyor

Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir çıktı alacaksın burada en soldan başlayarak kaydederken kullandığınız “isim, parolasını kaydettiğiniz sitenin adı,kullanıcı adı ve şifre” gibi bilgileri sırasıyla görebilirsiniz.

şifreler görüntüleniyor

Dışarıya aktardığınız şifreleride yine “Şifreleri Yönet” kısmına girdikten sonra bu sefer “İçeri Aktar” butonuna tıkladıktan sonra dosya konumu seçerek Chrome tarayıcısına geri yükleyebilirsiniz.

 

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz