Amd ekran kartlarındaki stok problemi (Rx 470, Rx 570, Rx 580)

amd ekran kartlarında stok sorunu

Şu sıralar ne yerel mağazalarda ne de  internet mağazalarında Polaris mimarisine sahip Rx 480, Rx 570, Rx 580 modelleri bulunamıyor.Stokların bittiği görülüyor buna benze bir olay geçen sene de yaşamıştık ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz. Bu mimariye ait kartlara yoğun ilgi olduğu bir gerçek.

Bunun sebeplerini ise basitçe şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fiyat / Perfomans bakımından iyi bir mimari olması,
  • Gtx 1060’ın Sli desteğinin olmaması,
  • Gtx 1070’in fiyatının yüksek olması,
  • Crossfire desteği,
  • Freesync desteği vs…

 

Amd ekran kartlarında stok poblemi

Yukarıda bilindik bir mağzanın stoklarına baktığımız da hiç bir kartın stoklarda olmadığını görebiliyorsunuz. Şuan için bazı yerlerde Rx 470 bulabiliyorsunuz.

Bazı uyanık mağzalar ise bu stok durumunu fırsata çevirerek bazı alt modelleri fahiş fiyatlara satmaktadır. Aşağıda bunun bir örneğini görebilirsiniz. Buyrun 8 GB’lık bir Gtx 1070 fiyatına Rx 470…

Amd ekran kartarında fahiş fiyatlar

Yakın zamanda GIGABYTE’ın RX 580 GAMING OC 4GB 256Bit GDDR5  bir internet mağzasında(webdenal) satışa sunulmuştu fiyatı ise 1263 TL’ydi. Bu birkaç ay öncesinin Rx 480 fiyatına denk geliyor. Tabi ki stoklar çok kısa sürede bitti.

Gigabyte Rx 580 webdenal

Amd’nin Vega mimarisine sahip kartlarının fiyat politikası Polaris kartlarının da fiyatını doğrudan etkileyeceğine hiç şüphe yok tabi ki. Fakat şuanda bu kartlar stoklara girdiğinde fiyatları ne düzeyde olacak bekleyip göreceğiz. Eğer ki Gigabyte‘ın yukarıdaki RX 580 modeli gibi bir fiyattan satışına devam edilirse Rx 580’in yeniden stoklarda bulunmayacağınında garantisini verebilirim

Peki hangisini almalıyım?

Günümüzde oyun oynayanların çoğu Full HD yani 1920 * 1080 çözünürlüğü tercih ediyorlar bunun nedeni ise görüntü sistemlerininde pahalı olması. 4 Gb’lık Gpu saat hızı ve bellek saat hızı düşük bir Rx 570 yerine 8 GB’lık belleğe sahip Gpu ve bellek saat hızı yüksek bir Rx 480’i tercih edebilirsiniz. Eğer ki Rx 580 alacak bütçeniz var ise hiç tereddüt etmeden alabilirsiniz. Tabi tercih konusunda fiyat durumlarıda etkili olacaktır.

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz