Amd yongaseti karşılaştırması: X370,B350, A320 ve X300 farkları

Amd yongaseti karşılaştırması: X370,B350, A320 ve X300 farkları

Ryzen işlemcilerle birlikte yeni platform olan am4 soketli anakartlarda piyasada yavaş yavaş yer almaya başladı. Amd Ryzen işlemciler hakkında merak ettiklerinizi Amd Ryzen işlemciler ve Zen Mimarisi adlı yazımdan okuyabilirsiniz.

Ama kısaca Ryzen mimarisi nedir diyecek olursanız bir alıntı ile yazımıza başlayalım:

Ryzen; Amd’nin ‘Zen’ çekirdek mimarisine dayalı yongaları için kullandığı resmi bir markadır.

Amd Ryzen işlemcileriyle yüksek performanslı bir işlemci isteyen oyun meraklıları ve bilgisayar tutkunlarını hedef alıyorlar. AMD yeni işlemcilerinin, Intel’in Skylake işlemcilerinden daha iyi olduğunu düşünüyor. Ryzen işlemciler masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve sunucular içinde kullanılacak.

Ryzen işlemcilerle uyumlu yeni anakartlar X370,B350,A320 ve X300 yongasetleri bulunuyor bu yongasetlerine sahip anakartlar fiyat bakımındanda birbirinden farklılar.

Aşağıda X370,B350,A320 ve X300 yongasetlerini daha iyi anlamak için bir diyagram oluşturdum buradanda kendiniz inceleyerek aralarındaki farklılıkları görebileceksiniz. Zen mimarisini anlattığım yazımdada X370 yongasetinin Crossfire ve SLI desteklediğini belirtmiştim. B350 yongaseti ise sadece SLI desteklemiyor, Crossfire desteği ise bulunuyor. Bu bilgiler doğrulandı. Bu durumda 350 serisi daha düşük bütçeli bilgisayar toplayanlar için ise daha mantıklı hale geliyor.

Am4 Yongasetleri ve işlemcilerin giriş / çıkış arabirimlerini aşağıdan görebilirsiniz;

Am4 Yongasetleri ve işlemcilerin giriş çıkış arabirimleri

Ryzen işlemcileri bşr “System on Chip” olarak anılıyor. Türkçe’de “Çip üzerinde sistem” olarak adlandırılan mikroçipler birden fazla bileşeni üzerinde bulundurmasıyla bu üne sahipler.
Ryzen işlemcileri 20 Pci-E iş hattına sahipler bununla beraber X370 Yongesetiyle 8 Gen2 iş hattına, B350 ile 6 Gen2 iş hattına, A320 ile ise 4 PCI-E Gen2 iş hattına daha sahip oluyorsunuz ve X300,B300 veya Yongaeti ile ise 4 Pci-E gen3 iş hattına daha sahip oluyorsunuz.

Aşağıda Amd’nin Am4 yongasetlerinin özelliklerine göz gezdirebilirsiniz:

Am4 yongasetlerinin pci-e iş hattı karşılaştırması

Peki bu PCI-E İş hattı ne demek oluyor?

İşlemcideki PCI Express (PCIe) hattının biri veri almak ve diğeri veri aktarmak üzere iki farklı sinyalleme eşinden oluşmaktadır. PCI Express Hattı Sayısı, işlemci tarafından desteklenen toplam sayıyı belirtir.

Anakartlar üzerinde bahsedilen x16,x8,x4 Pci-e bağlatıları bu portların 16,8 ve 4 geçitli olduğunu ifade eder.

16 geçitli bir PCI-E 3.0 arayüzüne sahip bir slot teorik olarak her yönde 128 GB/s veri hızını destekler.

Buna göre üçüncü jenerasyon bir PCI-E  slotunun genellikle her bir geçit için her yönde 8 GB/s veri hızını desteklediğini söyleyebiliriz.

8 geçitli bir PCI-E 3.0 arayüzüne sahip bir slot ise teorik olarak her yönde 64 GB/s veri hızını destekler.

4 geçitli bir PCI-E 3.0 arayüzüne sahip bir slot ise teorik olarak her yönde 16 GB/s veri hızını destekler.

Asus’un Am4 X370 yongasetine sahip PRIME X370-PRO üzerinde 2 adet PCI-E 3.0 16 geçitli yani x16 slotuna sahip bu slotların bir tanesine ekran kartı takarasanız bu kart x16 olarak çalışacaktı fakat diğer slotuna bir ekran kartı daha takar ve Crossfire yada SLI dediğimiz sistemi kurarsanız diğer slota taktığınız ekran kartı ve ilk ekran kartı 8 geçitli x8 olarak çalışacaktır. Bu da demek oluyor ki tek ekran kartınnın bant genişliği teoride 128 GB/s olurken, diğer türlüde 128 GB/s olacaktır. Fakat bantgenişliği aynı olsada oyunlarda ciddi fps artışı olacaktır.

Asus‘un Am4 X370 yongasetine sahip PRIME X370-PRO anakartında Crossfire yada SLI yaptığınızda 2 ekran kartıda, 8 geçitli PCI-E 3.0 arayüzüne dönüşür. Sli ve Crossfire destekli oyun olup olmaması, sürücülerin güncel olması, directx12 yada directx11 destekli olması, oyunu oynadığınız çözünürlük ve oyunun Gpu’ya yaptığı yüke göre oyundan oyuna farklı fps’ler görebilirsiniz. Bant genişliği x16 arayüzüyle birebir olacaktır. Sli ve Crossfire sonucunda kesin olarak Fps artışı yaşarsınız fakat kimi oyunlarda bu artış sizi tatmin etmeyebilir.

Crossfire destekli oyunların bir kısmına şuradan bakabilirsiniz. SLI destekli oyunlara ise şuradan bakabilirsiniz.

MSI‘in B350 yongasetine sahip B350 TOMAHAWK modelli anakartında ise durum daha farklı bu anakartta crossfire desteği bulunuyor fakat sli desteği yok. Bu anakartta crossfire yaptığınızda ise ekran kartlarından ilki 16 geçitli PCI-E 3.0 x16 modunda, ikinci ekran kartı ise PCI-E 2.0 x4 modunda çalışır.

16 geçitli bir PCI-E 3.0 arayüzüne sahip bir slot teorik olarak her yönde 128 GB/s veri hızını destekler.
4 geçitli bir PCI-E 2.0 arayüzüne sahip bir slot ise teorik olarak her yönde 2 GB/s veri hızını destekler.

Gördüğünüz gibi B350 yongasetine sahip bir anakartta crossfire yapmak bize bant genişliği anlamında pek birşey kazandırmayacaktır. İkinci kart için yeterli bant genişliği sağlanamayacağı için sonuç koskoca bir “bottleneck” olacaktır.

Piyasadaki AM4 Anakartlar

Piyasa ASROCK,ASUS,MSI,GIGABYTE’ın Am4 platformundaki kartları bulunuyor.
Bu markaların modelleri ise şunlardır:
1. MSI B350 TOMAHAWK
2. Asus PRIME B350M-A
3. Asus PRIME B350-PLUS
4. Asus ROG CROSSHAIR VI HERO
5. Asus Prime X370-Pro
6. Gigabyte GA-AB350-GAMING 3

MSI B350 TOMAHAWK,ASUS Prime B350-Plus ve Gigabyte AB350 Gaming 3 en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

Hangi yongasetini tercih etmeli

Ryzen işlemciler yeni çıktığı için piyasadada şuan yongaseti tercihi konusunda pek bir tercih hakkınız olamayacaktır. Tavsiyem biraz beklemeniz yönünde olacaktır. Piyasaya yeni çıkacak anakartları beklemek en doğrusu olacaktır.

İlla Am4 platformunda bilgisayar toplayacaksanız çift ekran kartlı bir yapı tercih edecek aynı zamandada overclock işiyle uğraşacağım derseniz hiç kuşkusuz x370 yongasetine yönelmelisiniz. Ama overclockla fazla uğraşmayıp, çift ekran kartlı bir sistem düşünmüyorsanız o zaman B350 yongasetine sahip bir anakart tercih edebilirsiniz.

2 adet RX480 ile Gtx1080 performansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca çok yakın zamanda AMD yeni ekran kartı GPU’su olan “VEGA“yı kullanıcılar ile buluşturacak. VEGA Gpu’sunun GTX 1080’den bile %35 daha hızlı olduğu söyleniyor eğer VEGA Gpu’suna sahip ekran kartları kullanıcıları memnun edecek seviyelerde satışa sunulursa crossfire gibi seçeneklere yönelmek bu durumda mantıksız olacaktır.

Tercih her zamanki gibi yine size ait.

Sizde Üyelerimiz Arasında Yer Alın !

Yeni konu ve içerikleri yakından takip edin....

Üye olursanız sık sık bildirimler alacaksınız. Üye olmadan önce bu tür durumlardan rahatsız olup olmayacağınızı gözden geçirin.

Yazar Hakkında Bilgi

Uzun yıllardır IT sektöründe bulunmaktayım. Bu blog teknolojik konularda kullanıcıları bilgilendirme, yardımcı olabilme amacı taşır. Fikir ve önerileriz konusunda bizlere iletişim bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz